Zbadano tysiące próbek. Wiadomo już oficjalnie, czy psy i koty przenoszą koronawirusa

Psy i koty to najchętniej wybierane zwierzęta domowe. Wielu z nas jest w posiadaniu tych czworonogów. W związku z pandemią koronawirusa nasuwa się pytanie, czy psy i koty mogą przenosić COVID-19. Po przebadaniu tysięcy próbek oficjalnie wiadomo czy mamy się czego obawiać.

Zbadano tysiące próbek. Wiadomo już oficjalnie, czy psy i koty przenoszą koronawirusa

SARS-CoV-2 to wirus, który dotąd nie był dobrze znany naukowcom. Dopiero po wybuchu epidemii w chińskim mieście Wuhan zaczęto przyglądać mu się bliżej. Aktualnie wiadomo, że wirus przenosi się drogą kropelkową. Możemy się nim zarazić od drugiego człowieka, bądź jeżeli dojdzie do kontaktu naszych śluzówek z materiałem, na którym wirus jeszcze się znajduje. Natomiast jak sytuacja wygląda ze zwierzętami, czy psy i koty mogą być nosicielami COVID-19? 

Czy psy i koty mogą być nosicielami koronawirusa?

Psy i koty nie mogą być nosicielami koronawirusa. Międzynarodowa spółka IDEXX Laboratories, specjalizująca się w dziedzinie weterynarii, przeanalizowała tysiące próbek, poddanych testom na SARS-CoV-2. Żadna z nich nie potwierdziła obecności wirusa. Próbki zostały pobrane zarówno od psów jak i kotów i wszystkie wyniki były negatywne. Zatem jeżeli posiadamy domowego pupila, nie musimy martwić się o swoje zdrowie.

Dodatkowo specjaliści z amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie podtrzymują tę opinię. Takie same wnioski można przeczytać na stronie internetowej Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. 

Jeżeli jednak zauważyłeś u swojego zwierzaka pogarszający się stan zdrowia i problemy z oddychaniem niezwłocznie udaj się do weterynarza. Wyżej opisane objawy na pewno nie będą spowodowane koronawirusem, dlatego warto zweryfikować, co jest przyczyną niepokojących sygnałów.

W jaki sposób przenosi się koronawirus?

Koronawirus przenosi się głównie z człowieka na człowieka, drogą kropelkową. Dlatego ważne jest, aby przebywając poza miejscem zamieszkania unikać kontaktu z innymi ludźmi. 

Jak zabezpieczyć się przed zarażeniem:

  1. Kiedy przebywasz poza domem, zachowaj dystans min 2 metry.
  2. Korzystając z komunikacji miejskiej, nie dotykaj żadnych elementów pojazdu, albo zabezpiecz się jednorazowymi rękawiczkami. 
  3. Regularnie myj i dezynfekuj ręce. 
  4. Kiedy kichasz bądź kaszlasz zakryj usta chusteczką, bądź zgięciem łokcia. 
  5. Unikaj dużych skupisk ludzi.
  6. W miarę możliwości zostań z domu i nie narażaj się na niebezpieczeństwo. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

psy i koty
Fot.pixabay.com /huoadg5888

Po przeanalizowaniu tysięcy próbek naukowcy jednoznacznie stwierdzili, że psy i koty nie przenoszą koronawirusa.

psy i koty
Unsplash.com/ Ancaro Project

Jeżeli posiadamy czworonoga w domu, nie musimy martwić się o swoje zdrowie.

psy i koty
fot. Isadora Menezes, Pexels.com

Zwierzęta w żaden sposób nie narażają nas na zakażenie koronawirusem.

źródło: radiozet.pl