Sejm podjął ostateczną decyzję. W grudniu czekają nas spore zmiany, chodzi o niedziele handlowe

Jest ostateczna decyzja sejmu w sprawie niedziel handlowych w grudniu. Opublikowany w środę projekt ustawy, według którego zakaz handlu zostaje zdjęty z niedzieli 6 grudnia, został wczoraj przez sejm przegłosowany. Zapis znalazł się w noweli ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19.

Sejm podjął ostateczną decyzję. W grudniu czekają nas spore zmiany, chodzi o niedziele handlowe

6 grudnia będzie więc dodatkową niedzielą handlową oprócz zaplanowanych już wcześniej 13 i 20 grudnia. Nowela ustawy w uzasadnieniu zawiera dwa podstawowe uzasadnienia: rozładowanie kolejek w sklepach i wsparcie przedsiębiorców. 

Sejm zdecydował: 6 grudnia niedzielą handlową

We wczorajszym głosowaniu zdecydowano, że 6 grudnia sklepy będą otwarte. Nowela została zapisana w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Za nowelą głosowało 444 posłów, 4 było przeciwko zaś 3, wstrzymało się od głosu. Rząd zdecydował się na tę nowelizację w odpowiedzi na liczne wnioski przedsiębiorców m.in.: Polskiej Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) i Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług, którzy wnioskowali, by dodać 6 grudnia do niedziel handlowych. 

Nowelizacja jest uzasadniana z uwzględnieniem przedsiębiorców:

– Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej – zaznaczono w noweli.

A także z uwagi na sytuację epidemiczną i zachowywanie dystansu społecznego:

– Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. 

Poprawki

Do projektu ustawy swoją propozycję poprawki zgłosiła Lewica, która postulowała za wprowadzeniem w tym dniu 150-procentowego wypłacenia wynagrodzenia pracownikom. Komisja sejmowa poprawki nie uznała, dlatego nie znalazła się ona w noweli.

Natomiast do projektu propozycję Koalicji Obywatelskiej. Posłowie połączyli projekt ustawy zakładającej zniesienie handlu 6 grudnia z rezygnacją z zakazu handlu w niedzielę do końca stanu zagrożenia epidemicznego i 60 dni po jego zniesieniu.

Ten projekt KO nie był jednak przedmiotem wczorajszego głosowania. Rząd skupił się jak na razie tylko na dodatkowej niedzieli w grudniu. Przedsiębiorcy są z pewnością z takiej decyzji sejmu bardzo zadowoleni.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

NIEDZIELE HANDLOWE
fot. pexels.com/Negative Space

Do świąt możemy zrobić zakupy codziennie. 

Źródła: polsatnews.pl