Schował się do trumny podczas kontroli ZUS, bo pracował na L4! Niestety zakaszlał

Kontrole pracowników ZUS wykrywają coraz to większą liczbę przypadków „łamania” zwolnień lekarskich. Podobna sytuacja ma miejsce w całym kraju. Przykładem jest właściciel jednego z zakładów pogrzebowych, który pracował na L4. Mężczyzna schował się do trumny podczas wizyty Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdradził go kaszel.

Schował się do trumny podczas kontroli ZUS, bo pracował na L4! Niestety zakaszlał

Jak zasugerowała rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału ZUS, Krystyna Michałek w rozmowie z Gazetą Pomorską – kreatywność ludzi niestosujących się do warunków zwolnienia lekarskiego jest coraz większa. Najbardziej osobliwym przypadkiem była jedna z kontroli w zakładzie pogrzebowym, którego właściciel przebywał na L4, lecz – jak się okazało – nadal pracował.

- Podczas kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego w swoim miejscu pracy schował się w trumnie, no i zdradził go po prostu kaszel – poinformowała Michałek.

W przypadku, gdy osoba przebywająca na zwolnieniu korzysta z niego nieprawidłowo, np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace – wypłata świadczenia zostaje cofnięta. Jeśli została jednak już wypłacona – osoba musi zwrócić pieniądze. Jak podaje portal O2 - ze zwrotem zasiłku w województwie kujawsko-pomorskim musieli już zmierzyć się m.in. weterynarz, lekarz czy nauczyciel.

trumna

W całym 2022 roku na terenie województwa ZUS przeprowadził kontrolę 32,5 tys. zwolnień lekarskich. Wielu z mieszkańców nadal wykorzystuje zwolnienia lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem. Pracownicy ZUS wstrzymali wypłatę ponad 1,4 tys. zasiłków chorobowych na kwotę 1,3 mln zł. Natomiast w całej Polsce wstrzymano ich 23,8 tys. na kwotę 22 mln zł.

Jak tłumaczy portal O2 – takie kontrole polegają na na ustaleniu, czy osoba korzystająca ze świadczenia w okresie zwolnienia lekarskiego nie wykonuje pracy zarobkowej, lub nie wykorzystuje go w sposób niezgodny z jego celem.

Jak informował nas kujawsko-pomorski oddział ZUS w październiku ubiegłego roku – wśród pracowników przebywających na zwolnieniu znaleźli się nie tylko tacy, którzy wykonywali pracę zarobkową. Wielu chodziło na imprezy, koncerty czy wyjechało na urlop. Zdradziły ich… zdjęcia w social mediach. Osobom tym nie wpadło do głowy, że jeśli ich znajomi mogą zobaczyć w internecie, jak świetnie się bawią – mogą ujrzeć to również pracownicy ZUS.

źródło:eska.pl