Rząd przyjął rozporządzenie, w sprawie wigilii wszystko jest już jasne. Podano maksymalną liczbę osób, jaką możemy zaprosić

Wigilia w tym roku będzie wyglądała zupełnie inaczej. Rząd właśnie przyjął specjalne rozporządzenie w tej sprawie, które ogranicza liczbę osób przy świątecznym stole. Będziemy mogli zaprosić maksymalnie pięcioro gości. Limit nie obowiązuje osób, które mieszkają razem.

Rząd przyjął rozporządzenie, w sprawie wigilii wszystko jest już jasne. Podano maksymalną liczbę osób, jaką możemy zaprosić

— Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania, lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie — czytamy w rozporządzeniu, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Wigilia 2020: rząd określił limit osób przy świątecznym stole

Przypomnijmy, że wcześniej rządzący wielokrotnie apelowali do obywateli, aby świąteczne spotkania w tym roku odbyły się w kameralnych gronach. Wszystko z powodu poważnej sytuacji epidemiologicznej w kraju.

— Zacznijmy od tego, że najlepiej, by na Wigilii było jak najmniej osób, które nie mieszkają ze sobą. To jest najbezpieczniejsze dla zdrowia. Samo rozporządzenie reguluje to w ten sposób, że rodzina, która mieszka ze sobą, może być bez żadnego limitu, a dodatkowo może być jeszcze 5 osób — wyjaśniał w programie Money. To się liczy rzecznik rządu Piotr Müller.

W rozporządzeniu znalazło się kilka wyjątków. Zakaz nie dotyczy m.in. spotkań służbowych, egzaminów na prawo jazdy, szkoleń i ćwiczeń pracowników służby zdrowia i służb mundurowych czy konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską.

W sumie na liście znalazło się osiem wyjątków. Jednak na wykazie nie znalazła się ani Wigilia, ani święta Bożego Narodzenia. Oznacza to, że te dni spędzimy raczej w kameralnym gronie.

Wigilia 2020: premier chce, aby święta odbyły się w ramach małych rodzinnych spotkań

W ubiegłą sobotę premier Mateusz Morawiecki przedstawił listę zmian i obostrzeń na najbliższe tygodnie. Wspomniał również wtedy o sytuacji związanej ze świętami Bożego Narodzenia.

— Chcę, by święta Bożego Narodzenia odbyły się w ramach małych rodzinnych spotkań — powiedział podczas wystąpienia.

Wśród najważniejszych restrykcji znalazło się m.in. zamknięcie szkół do świąt oraz skumulowanie ferii zimowych dla wszystkich uczniów w kraju na 4-17 stycznia.

W ten sposób rząd chce ograniczyć mobilność obywateli do minimum oraz sprawić, by ruch turystyczny był jak najmniejszy. Dodatkowo premier przekazał, że wszystkie sklepy w centrach i galeriach handlowych zostaną otwarte już od najbliższej soboty, 28 listopada.

Placówki będą mogły pracować pod warunkiem, że handel będzie odbywał się w najwyższym reżimie sanitarnym. Sklepy, które nie dostosują się do obostrzeń, będą zamykane.

— To ważne żeby utrzymać w ryzach przyrost zakażeń. Ważna jest dyscyplina każdego sklepu, bo jeżeli sklepy nie będą przestrzegały restrykcji, będą zamykane — podkreślał Morawiecki.

Wszystko wskazuje na to, że Wigilia w 2020 roku będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na swój świąteczny charakter, lecz także na panujące obostrzenia. Pandemia koronawirusa cały czas daje o sobie znać.

Źródła: tvn24.pl, money.pl, dziennikustaw.gov.pl