Nagła wiadomość w sprawie niedziel handlowych. Senat podjął decyzję, możemy szykować się na dodatkowe zakupy?

Czy w grudniu będzie dodatkowa niedziela handlowa? Jest na to realna szansa. Senat właśnie zgodził się, aby 6 grudnia w mikołajki nie obowiązywał zakazu handlu. Teraz projekt trafił do podpisu prezydenta. Uchwałę o przyjęcie ustawy bez poprawek poparło 86 senatorów, ośmiu było przeciw a trzech wstrzymało się od głosu — jak przekazuje Polsat News.

Nagła wiadomość w sprawie niedziel handlowych. Senat podjął decyzję, możemy szykować się na dodatkowe zakupy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Senat przegłosował ustawę o dodatkowej niedzieli handlowej
  • Kiedy ustawa wejdzie w życie
  • Dlaczego poseł PiS chciał wykreślenia zapisu o handlowej niedzieli

Senat przyjął ustawę o trzeciej niedzieli handlowej w grudniu. Jeśli uzyska ona aprobatę głowy państwa, możemy się szykować na dodatkowe zakupy.

Dodatkowa niedziela handlowa na mikołajki?

W ubiegłą środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Zgodnie z nim niedziela 6 grudnia miała być handlową. Takie rozwiązanie ma pomóc w rozładowaniu tłoku w sklepach, który z pewnością pojawi się w związku z Bożym Narodzeniem oraz robieniem przez Polki i Polaków przedświątecznych zakupów.

Takie kroki mają na celu zmniejszenia ryzyka zagrożenia zarażeniem się koronawirusem i jego dalszym rozprzestrzenianiem się. Ma to być także sposób na poprawienie sytuacji handlowców po ostatnim częściowym „zamrożeniu” gospodarki.

Przypomnijmy, że zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą w grudniu zaplanowane są dwie niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia. Uchwalona przez Senat ustawa nie zmienia tego stanu rzeczy. Musi ona uzyskać jeszcze aprobatę głowy państwa. Wcześniej projekt przeszedł przez głosowanie sejmowe.

Jeśli Andrzej Duda zgodzi się z ustawą uchwaloną przez Senat, to w grudniu czekają nas trzy niedziele handlowe. Jednak nie wszyscy podeszli entuzjastycznie do tego projektu.

Nie każdemu podoba się dodatkowa niedziela handlowa w grudniu

Jeszcze przed rozpoczęciem senackiego głosowania Jan Maria Jackowski, poseł partii rządzącej, zgłosił poprawkę do planowanej ustawy. Chciał on wykreślenia zapisu o handlowej niedzieli 6 grudnia.

 Mamy ustawę, która reguluje handel w niedzielę, na mocy tej ustawy dwie ostatnie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocnymi ten handel może działać i nie widzę podstaw, żeby zmieniać ten konsensus, który został wypracowany w poprzedniej kadencji — powiedział dziennikarzom Jackowski, pytany o motywy zgłoszenia poprawki.

Dalej dodawał, że „tworzy się incydentalną regulację, dotyczącą jednej niedzieli i to za pięć dwunasta”, w atmosferze konfliktu ze związkiem zawodowym „Solidarność”. Wcześniej związkowcy postulowali, aby „natychmiastowo wycofać propozycję” związaną z dodatkową niedzielą handlową.

 Wprowadzenie tego zapisu do projektu nowelizacji tzw. ustawy covidowej nie było w żaden sposób konsultowane ze stroną społeczną, co w naszej ocenie jest całkowicie niedopuszczalne — oceniono w środowym stanowisku Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ Solidarność.

Swoje postulaty motywowali tym, że osoby zatrudnione w tej branży, od wielu miesięcy zmagają się z ciągłym stresem i strachem o zdrowie swoje i swojej rodziny.

Źródło: polsatnews.pl, fakt.pl, lelum.pl