Kilka mało znanych faktów, które mogą ocalić Tobie lub komuś życie

Każdy może znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji. Panikowanie, niewłaściwe zachowanie, czy zbagatelizowanie zagrożenia może prowadzić do poważnych konsekwencji. Często jest to spowodowane brakiem wiedzy. Oto lista faktów, które mogą przydać ci się w różnych sytuacjach

Kilka mało znanych faktów, które mogą ocalić Tobie lub komuś życie

1. 1. Używanie detergentów

1. Używanie detergentów

Nigdy nie używaj wybielacza w połączeniu z innymi detergentami na bazie amoniaku. Miks tych gazów skutkuje wytworzeniem chloraminy – trującego gazu, który może wywołać wiele nieprzyjemnych symptomów.

2. 2. Zdezorientowanie pod wodą

Gdy znajdujesz się pod wodą i nie wiesz z której strony znajduje się powierzchnia, wypuść ustami kilka baniek powietrza i obserwuj kierunek w którym popłyną. To właśnie tam jest powierzchnia.

3. 3. Nagła awaria samochodu na kompletnym odludziu

Jeśli nie masz jak wysłać sygnału, możesz użyć opony z zapasowego koła. Po podpaleniu, dym unoszący się z opony będzie widoczny z oddali kilometrów, i ktoś z pewnością go zauważy. Nigdy nie opuszczaj samochodu w poszukiwaniu pomocy.

4. 4. Olej palący się w garnku lub frytkownicy

4. Olej palący się w garnku lub frytkownicy

Dolanie wody do płonącego oleju tylko zwiększy płomień.  Postaraj się zakryć garnek, żeby odciąć powietrze płomieniom lub zasyp np sodą oczyszczona.

5. 5. Zasada resuscytacji

Jeśli musisz przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, a nieprzytomna osoba nie reaguje, nie możesz przerywać aż do przyjazdu karetki. Jeśli mózg poszkodowanego nie będzie otrzymywał tlenu, szanse na jego uratowanie spadną praktycznie do zera.

6. 6. Wzywanie policji lub pogotowia

6. Wzywanie policji lub pogotowia

Pierwsze co powinnaś zrobić to podać operatorowi twój adres, a nie powód wezwania. Jeśli sytuacja zmusi cię do nagłego zerwania połączenia, operator będzie przynajmniej wiedział pod jaki adres wysłać samochód.

7. 7. Przypadkowe napotkanie dzikiego zwierzęcia

Podrapanie lub pogryzienie przez dzikie zwierzę może doprowadzić do wścieklizny. Powinnaś jak najszybciej odkazić ranę i skontaktować się z lekarzem. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną i nieuleczalną, co sprawia, że otrzymanie szczepienia przed wystąpieniem pierwszych objawów jest kluczowe.

8. 8. Gwałtowna burza

8. Gwałtowna burza

Teoria mówiąca, że piorun nigdy nie uderzy dwa razy w to samo miejsce jest nieprawdziwa. Wręcz przeciwnie, ryzyko powtórnego uderzenia jest całkiem wysokie, więc staraj się unikać samego centrum burzy. Jeśli złapie cię ona w terenie, najlepszym wyjściem jest pozbycie się wszelkich urządzeń elektrycznych i metalowych obiektów, i przykucnięcie bądź położenie się w jakimś głębokim miejscu.

9. 9. Przechodzenie przez jezdnie

Jeśli przechodząc przez jezdnie widzisz, że w szybie samochodu odbijają się jasne promienie słońca, całkiem możliwe, że kierowca nie jest w stanie cię zobaczyć. Lepiej nie ryzykować i zaczekać aż auto nas minie.

10. 10. Skakanie do wody z dużych wysokości

10. Skakanie do wody z dużych wysokości

Zawsze zatykaj nos skacząc do wody nogami wprzód. Woda w naturalnych zbiornikach może zawierać bardzo niebezpieczne mikroorganizmy, takie jak naegleria fowleri. Jeśli dostaną się one do twojego nosa wraz z dużą ilością wody, mogą przedostać się do mózgu i spowodować ostre pierwotne zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, niemal zawsze kończące się śmiercią. Przypadkowe połknięcie tych organizmów jest jednak całkowicie bezpieczne.

Źródło: knongsrok.com