Dlaczego zawsze chcemy kupować więcej nowych rzeczy i jak sobie z tym radzić

Są dwa główne powody, dla których ludzie wydają więcej pieniędzy, niż potrzebują - chcą poczuć się lepiej, zbliżając się do przyjemności lub odchodząc od bólu. Kupując nową sukienkę lub nawet coś droższego, jak nowy smartfon, zapewniamy rozrywkę i odwrócenie uwagi od wszelkich rzeczywistych problemów, z którymi możemy mieć do czynienia. I chociaż w głębi duszy możemy wiedzieć, że tak naprawdę nie potrzebujemy nowych rzeczy, czasami oparcie się presji związanej z kupowaniem może być niemożliwe.

Dlaczego zawsze chcemy kupować więcej nowych rzeczy i jak sobie z tym radzić

Masz nadzieję, że zrobisz wrażenie na innych ludziach.

Dlaczego zawsze chcemy kupować więcej nowych rzeczy i jak sobie z tym radzić

Zasoby naturalne są ograniczone, a jeśli chodzi o  teorię ewolucji Darwina, ludzie muszą o nie konkurować i starać się żądać jak największego dobra dla własnego dobra. Ale gdy wszystkie nasze podstawowe potrzeby zostaną zaspokojone, konsumpcja zacznie pochodzić z czegoś innego. Dzięki temu ludzie pokazują swoje bogactwo i znaczenie dla reszty świata, kupując coraz więcej rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebują.

Co zrobić zamiast tego: pamiętaj, że dobre samopoczucie jest lepsze niż dobry wygląd. Bo bądźmy szczerzy, kolejny drogi sweter nie poprawi samopoczucia na dłuższą metę. Za te same pieniądze możesz również zafundować sobie dzień w spa, po którym wrócisz wypoczęty, odstresowany i gotowy do podjęcia wszystkich czekających Cię wyzwań.

Jesteś zazdrosny o ludzi, którzy mają więcej.

Dlaczego zawsze chcemy kupować więcej nowych rzeczy i jak sobie z tym radzić

Lubimy  porównywać się z ludźmi, którzy nas otaczają. W rezultacie kupujemy rzeczy tylko dlatego, że nasi znajomi też je mają, a nie dlatego, że faktycznie ich potrzebujemy. Jesteśmy też bardziej samolubni, niż chcielibyśmy przyznać. Mówiąc o przeszłości, zawsze wspominamy o „ przetrwaniu najlepiej przystosowanych ”, ale obecnie nie jest inaczej. Staramy się powiększać nasze osobiste królestwo, kupując więcej rzeczy niż inni.

Co zamiast tego zrobić: Szczęście naprawdę tkwi w drobiazgach . Duży zakup niekoniecznie oznacza dużo szczęścia. To może dać ci dreszczyk emocji w chwili, gdy ją otrzymasz, ale to szybko znika. O wiele bardziej sensowne jest zorganizowanie prostej kolacji i dobrej rozmowy z przyjaciółmi i rodziną. Udowodniono nawet, że posiadanie tych znaczących relacji może zwiększyć wskaźnik przeżycia.

Padasz ofiarą marketingu.

Dlaczego zawsze chcemy kupować więcej nowych rzeczy i jak sobie z tym radzić

Jest wiele sztuczek, dzięki którym możesz coś kupić i większości z nich nie jesteś nawet świadomy, ale uwierz nam - firmy są. Udaje im się nawet przekonać tak zwanych „ zimnych klientów ”, którzy nie wiedzieli, że mają problem, który można rozwiązać kupując nowy produkt. Jedną z często stosowanych sztuczek jest umożliwienie konsumentowi wypróbowania produktu. Moment, w którym fizycznie trzymają nowy produkt, może stworzyć poczucie  własności psychologicznej , zwiększając prawdopodobieństwo zakupu.

Co zamiast tego zrobić: Zastanów się, czego potrzebujesz, zanim wyjdziesz na zakupy. Ludzie zwykle kupują więcej w sklepie niż podczas zakupów online, ponieważ w sklepie są znacznie bardziej podatni na zakupy pod wpływem impulsu. Aby mieć pewność, że to się nie przytrafi, przed wyjazdem zrób sobie przejrzystą listę zakupów i kupuj tylko to, co masz na liście.

Czujesz, że nie masz kontroli nad swoim życiem.

Why We Always Want to Buy More New Things and How to Deal With It

Wierzymy, że posiadanie dóbr materialnych zapewni nam większe bezpieczeństwo . Tak jest w przypadku naszych podstawowych potrzeb, takich jak dach czy ubranie, ale mamy wrażenie, że posiadanie nadmiaru zapewni jeszcze większe bezpieczeństwo. Chociaż może to dać nam poczucie bezpieczeństwa przez krótki czas, jest mniej stabilne, niż chcielibyśmy wierzyć.

Co zamiast tego zrobić: naucz się żyć z „ wystarczającą ilością ”. Zachęcaj się do walki z chęcią posiadania nawet więcej, niż jesteś w stanie skonsumować. Przed dokonaniem zakupu zadaj sobie pytanie - dlaczego to kupuję?

Jesteś znudzony.

Why We Always Want to Buy More New Things and How to Deal With It

Najczęstszy powód, dla którego kupujemy, jest prosty - nuda . Kiedy nie mamy nic innego do roboty, nie mamy celu, po prostu dostajemy coś nowego, co urozmaica nasz dzień i wierzymy, że to nas uszczęśliwi.

Co zamiast tego zrobić: jeśli naprawdę potrzebujesz czegoś więcej, oddaj się doświadczeniom. Celowe życie to wykorzystywanie czasu i pieniędzy na ważne rzeczy, które zapewnią lepszą przyszłość Tobie i ludziom wokół Ciebie. Zamiast więc szukać krótkich emocji związanych z nowym zakupem, zarejestruj się jako wolontariusz lub wyjdź i poznawaj świat.

źródło:brightside.me