Dlaczego mamy koszmary i inne niepokojące sny.

Ludzie spędzają jedną trzecią swojego życia śpiąc, co jest dość dużą częścią, prawda? I choć sny i ich znaczenie od dawna interesują się ludźmi, nauka snów nie zaszła daleko, więc nie ma wielu danych na ten temat. Ale dzięki rozwojowi technologii stało się możliwe badanie aktywności mózgu podczas snu, a naukowcy i psychologowie na całym świecie dzielą się wynikami, powoli otwierając zasłony na nieznany i coraz bardziej interesujący temat.

Dlaczego mamy koszmary i inne niepokojące sny.

Dlaczego mamy dziwne sny?

Dlaczego mamy koszmary i inne niepokojące sny

Być może każdy z nas ma historię o śnie, w którym dzieją się dziwne rzeczy, które po obudzeniu wydawały się totalnym nonsensem. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje, istnieje kilka wyjaśnień.

Każda osoba ma swoje niepowtarzalne marzenia, ponieważ każdego dnia doświadczają różnych emocji i wydarzeń. Kiedy zasypiasz, twój mózg kontynuuje ciężką pracę, rozkładając chwile na pamięć krótko- i długoterminową. Porównuje wydarzenia, które miały miejsce niedawno, z tymi, które miały miejsce dawno temu. Dlatego możesz zobaczyć rzeczy z dzieciństwa, takie jak zabawa ze starym zwierzakiem w nowym miejscu, takim jak obecnie.

Wszystko to dzieje się w fazie  szybkiego snu ruchów oka, który trwa 10-20 minut i powtarza się kilka razy w nocy. Faza ta jest również znana jako „paradoksalny sen”, który ma swoją nazwę z powodu fizjologicznych podobieństw do stanu czuwania danej osoby. W tej fazie wszystkie części mózgu stają się aktywne, z wyjątkiem tej odpowiedzialnej za logikę. Ponadto stężenie serotoniny i noradrenaliny, które są neuroprzekaźnikami odpowiedzialnymi za logikę i uwagę, zmniejsza się podczas snu. Nic więc dziwnego, że nasze sny tracą trzeźwe poczucie normalności. Zdajemy sobie sprawę, że wszystko, co właśnie widzieliśmy, działo się w naszych snach dopiero po przebudzeniu.

Dlaczego mamy koszmary?

Dlaczego mamy koszmary i inne niepokojące sny

Co z koszmarami? Dlaczego widzimy apokalipsy i zombie, ścigamy się i inne niezbyt przyjemne scenariusze w naszych snach? Szwajcarscy i amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym udało im się znaleźć odpowiedź na te pytania. Ich zdaniem jest to rodzaj treningu układu nerwowego, który pomaga człowiekowi radzić sobie z negatywnymi emocjami w prawdziwym życiu . W swoim artykule naukowcy piszą, że emocje, które odczuwamy w snach, pomagają nam rozwiązać presję emocjonalną i przygotować osobę na przyszłe stresy.

Naukowcy badali aktywność różnych części mózgu podczas snu za pomocą elektroencefalogramu. 18 ochotników zostało obudzonych kilka razy w ciągu nocy i zapytało, jakie marzenia widzą i czy te sny były koszmarami. Dzięki ich odpowiedziom i analizie aktywności mózgu naukowcy zidentyfikowali dwa obszary mózgu odpowiedzialne za koszmary. Są to: wyspa i kora środkowa.

Choć może to wydawać się interesujące, te 2 części mózgu aktywują się w tych samych sytuacjach, gdy dana osoba czuje się zaniepokojona lub przestraszyła się w prawdziwym życiu. Wyspa jest odpowiedzialna za ocenę emocji i uruchamia się automatycznie, gdy tylko ktoś poczuje niepokój. Kora półkulista przygotowuje osobę do odpowiedniej reakcji podczas wystąpienia zagrożenia i kontroluje zachowanie danej osoby w niebezpieczeństwie. W dalszych badaniach naukowcy odkryli, że ci, którzy mieli koszmary dłużej i częściej reagowali mniej surowo na negatywne rzeczy w prawdziwym życiu.

Jak dotąd stało się jasne, że sposób, w jaki nasza podświadomość komunikuje się z nami i pomaga w rozwiązywaniu problemów, sprawia, że ​​czujemy się zaniepokojeni. Na przykład, zdaniem naukowców, obserwowanie pościgu w snach jest często związane z nierozwiązanymi problemami danej osoby w prawdziwym życiu. Ale jak wspomnieliśmy powyżej, sny były badane wyjątkowo niewystarczająco i wiele ciekawych spostrzeżeń wciąż czeka na odkrycie.

Oto kilka interesujących faktów na temat snów, których prawdopodobnie nie byłeś świadomy.

  • Nowe umiejętności i wiedza, takie jak nauka gry na pianinie, są umieszczane na niezbędnych „półkach” w mózgu podczas snu. To  sprawia, przypominając im łatwiej. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do egzaminu, czy po prostu chcesz zapamiętać listę rzeczy do zrobienia na jutro, dobry sen pomoże ci.
  • Człowiek będzie żył mniej bez snu nawet bardziej niż bez jedzenia. Rekord liczby dni osoba spędził bez snu jest 11. Nie zaleca się powtórzenie tego doświadczenia, ponieważ oprócz poważnych problemów psychiki może również prowadzić do śmiertelnego rezultatu.
  • Aż  15% ludzi na świecie to lunatycy. Nie tylko mogą usiąść na łóżku lub wędrować po pokojach, ale mogą również wyjść z domu i podczas podróży pokonywać duże odległości. Przekonanie, że lunatycy nie powinni się obudzić, jest mitem. W wielu przypadkach jest to rzeczywiście konieczne.
  • Ludzie, którzy nie śpią wystarczająco, mają  zwiększony apetyt, gdy ich leptyna (hormon regulujący apetyt) spada.
  • W ciągu pierwszych 5 minut po przebudzeniu  zapominamy o  50% naszych marzeń. Po kolejnych 5 minutach zapominamy prawie wszystko, co widzieliśmy w naszych snach. Zygmunt Freud wierzył, że to nasz mózg próbuje usunąć wszystko z pamięci, ponieważ nasze sny były naszymi ukrytymi myślami. Istnieje jednak inna teoria, która mówi, że po przebudzeniu w pełni włączamy mózg i zapominamy o naszych snach w wyniku jego aktywnej pracy.

brightside.me