Czy zakupy online są bezpieczne? Ekspert odpowiada, co powinno się robić z paczkami

Zakupy w obliczu ogólnokrajowej kwarantanny uległy znaczącej zmianie. Wiele osób decyduje się na pozostanie w domach, a na zewnątrz wychodzi jedynie po niezbędne produkty czy leki. Kurierzy mają mnóstwo pracy, ponieważ zakupy przenoszą się do Internetu. Czy taka paczka jest bezpieczna? Odpowiada ekspert.

Czy zakupy online są bezpieczne? Ekspert odpowiada, co powinno się robić z paczkami

Wiele osób, aby nie narażać własnego zdrowia w sklepowych kolejkach, decyduje się na pozostanie w domu. Aby uzupełnić brakujące produkty, wybierają zakupy drogą internetową. Wszyscy zastanawiają się, czy paczka, która przeszła przez tyle rąk, jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Ekspert wyjaśnia, jak prawidłowo odbierać zamówienie i na co zwracać uwagę.

Koronawirus: zakupy online

Społeczna panika wywołana koronawirusem spowodowała chaos w supermarketach oraz na sklepowych półkach. Często brakuje najważniejszych środków higieny czy żywności o dłuższej dacie przydatności. Mimo że obywatele powinni zostać w domach, w sklepach tworzą się długie kolejki po towar. Aby wybrnąć z tej sytuacji, niektórzy decydują się na zakupy online.

Gdy wybuchła epidemia, wszyscy zastanawiali się, czy odbieranie dostaw i paczek z Chin jest bezpieczne. Badania wykazują, że wirus może przetrwać do 72 godzin na plastiku i stali nierdzewnej, a wiele paczek pakowanych jest w plastikowe folie.

Jego żywotność jest niższa w przypadku tektury, a najkrócej znika z powierzchni miedzianych, jak podaje National Geographic. Czy zatem zakupy przez Internet są groźne dla naszego zdrowia?

Zakupy przez internet: odbieranie paczki

Profesor Euan Tovey z Research Fellow in Medicine na University of Sydney zaleca, aby paczki odbierać w trybie tzw. bezkontaktowym i przy przekazywaniu zamówienia trzymać się z dala od kuriera, jak podaje National Geographic. Opakowanie można przemyć środkiem dezynfekującym, a po odbiorze dokładnie umyć ręce. Jeżeli nie jest to pilna przesyłka, dla bezpieczeństwa warto poddać ją dwudniowej kwarantannie.

Istnieje możliwość, że paczka może być zakażone wirusem przez pojedyncze osoby, przez które przechodzi przesyłka, w przypadku kichania czy kaszlu. 

 Myślę, że ryzyko infekcji jest bardzo niskie, ponieważ, jak wykazały badania New England Journal of Medicine, czas przeżycia wirusa na tekturze wynosi około jednego dnia – wyjaśnia profesor.

Ekspert zaleca również, aby ze względu na żywotność koronawirusa na plastiku,

ograniczyć dzielenie się z bliskimi smartfonem.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

zakupy
fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 11.03.2020

Mimo zaleceń władz, przez koronawirusa w sklepach tworzą się kolejki.

zakupy
fot. pexels.com / Anna Shvets

Wiele osób decyduje się na zakupy w trybie online.

zakupy
Fot. @rosebox, unsplash

Paczkę najlepiej odbierać w trybie bezkontaktowym, a najbezpieczniej poddać ją dwudniowej kwarantannie.

źródło: geographic.pl