9 produktów spożywczych, których jedzenie sprawia, że czujesz się senny i zmęczony

Niektóre pokarmy, mimo, że bardzo smaczne i często również zdrowe poprzez składniki, które zawierają, mogą powodować uczuci senności. Warto je jeść świadomie, żeby nie czuć spadku formy w ciągu dnia. Zobacz co może wywołać u Ciebie lenia

9 produktów spożywczych, których jedzenie sprawia, że czujesz się senny i zmęczony

1. Oleiste ryby

1. Oleiste ryby

Czyli łosoś, tuńczyk i inne tłuste ryby, których spożywanie zwiększa produkcję melatoniny, tzw. „hormonu snu”. Zawarte w nich kwasy redukują poziom hormonu stresu we krwi i jedyną rzeczą, na jaką masz ochotę po ich spożyciu, jest zwinięcie się w kłębek i spanie.

2. Biały ryż

2. Biały ryż

Biały ryż ma wysoki indeks glikemiczny, co może powodować uczucie senności po 3-4 godzinach od zakończenia posiłku. Mowa szczególnie o ryżu jaśminowym.

3. Rumianek

3. Rumianek

Rumianek zawiera glicynę – aminokwas o łagodnym działaniu uspokajającym, który rozluźnia mięśnie i układ nerwowy. Po filiżance naparu z rumianku trudno się skupić na czymkolwiek, a oczy same się zamykają.

4. Nasiona dyni

4. Nasiona dyni

Oprócz tryptofanu, nasiona dyni zawierają duże ilości cynku i magnezu, które sprawiają, że po ich spożyciu jesteśmy spokojni, zrelaksowani i ciężko nam zwalczyć pokusę drzemki.

5. Czereśnie

5. Czereśnie

Czereśnie mają wysoką zawartość melatoniny. Garść czereśni nie sprawi różnicy w naszym samopoczuciu, ale szklanka soku z tych owoców gwarantuje szybki sen.

6. Migdały

6. Migdały

Migdały również są bogate w tryptofan wytwarzający melatoninę. Ponadto zawierają mnóstwo magnezu, który rozluźnia mięśnie i nakłania nas do drzemki.

7. Banany

7. Banany

Mieszanka cukru, potasu i magnezu znajdująca się w bananach sprawia, że tryptofan szybko dostaje się do mózgu i powoduje senność.

8. Orzechy włoskie

8. Orzechy włoskie

Orzechy włoskie zawierają mniej tryptofanu niż migdały, ale są bogatym źródłem melatoniny. Badania wykazały, że orzechy włoskie zwiększają poziom tego hormonu we krwi i sprawiają, że czujemy się po nich senni.

9. Nabiał

9. Nabiał

Spośród wszystkich bogatych w nabiał produktów, najsilniejszy efekt relaksujący mają twarde sery, ponieważ zawierają dużo wapnia. Jeśli połączysz ser z krakersami, senność pojawi się jeszcze szybciej, ponieważ węglowodany intensyfikują działanie tryptofanu.

Źródło: wymieszane.pl