9 detali, które pokazują w jakim stanie znajduje się twoja kuchnia

Kuchnia to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w domu. Każdy jest przyzwyczajony do jej widoku, więc często nie zauważamy drobnych detali, które negatywnie odbijają się na wystroju pomieszczenia. Jeśli zależy ci na porządku w kuchni, poniższe rady pomogą w utrzymaniu nienagannego wyglądu i pozbyciu się niepotrzebnych rzeczy.

9 detali, które pokazują w jakim stanie znajduje się twoja kuchnia

1. Przechowywanie produktów i innych rzeczy na otwartej przestrzeni

1. Przechowywanie produktów i innych rzeczy na otwartej przestrzeni

Problem ten jest szczególnie widoczny w niewielkiej kuchni. Przechowywanie rzeczy bez ładu i składu sprawia, że pomieszczenie staje się zagracone i niechlujne. Aby rozwiązać ten problem, zacznij używać odpowiednich pojemników. Słoiczków na przyprawy, plastikowych pojemników na lekarstwa, itp. Wszystko co znajduje się na otwartej przestrzeni powinno być utrzymane w jednym stylu i podobnej kolorystyce.

2. Naczynia i przybory kuchenne

2. Naczynia i przybory kuchenne

Pęknięte naczynia powinny być sklejone, albo wyrzucone, gdyż w przeciwnym razie zepsują one wystrój kuchni. Nie wspominając już o brudzie i bakteriach zbierających się w pęknięciach. Pamiętaj też by pozbyć się mocno zadrapanych i wysłużonych przedmiotów. Drewniane łyżki i łopatki powinny być wymieniane regularnie.

3. Zlew

3. Zlew

Aby uniknąć niepotrzebnego piętrzenia się brudnych naczyń w zlewie, policz ile zestawów talerzy, widelców, łyżek, itp. potrzebuje twoja rodzina, a następnie pozbądź się reszty. Dzięki temu, zniknie pokusa użycia czystego talerza z szafki zamiast umycia brudnego w zlewie.

Po zakończeniu zmywania, zlew powinien być wyczyszczony. Resztki jedzenia i wilgoć to idealne środowisko do rozwoju bakterii.

4. Przechowywanie detergentów

4. Przechowywanie detergentów

W wielu mieszkaniach z niewielkimi łazienkami pralka znajduje się w kuchni. Obok niej trzymane są zwykle proszki do prania, płyny do płukania, czy wybielacze. Ich zapach jest nieprzyjemny, a wdychanie ich oparów może być nawet szkodliwe. Możesz przenieść je pod zlew, ale zwykle jest tam niewiele miejsca, ze względu na kosz na śmieci i inne detergenty. Rozwiązaniem może być zamontowanie pod zlewem cienkiej barierki, pozwalającej na zawieszenie butelek, szczotek, rękawiczek i ściereczek. Stworzy to dodatkowe miejsce do przechowywania środków do prania.

5. Blat kuchenny

5. Blat kuchenny

Wazy, cukiernice, ręczniki kuchenne, torebki z herbatą i wiele innych rzeczy często przechowuje się na blacie kuchennym. Sprawia to, że wygląda on niechlujnie i rzutuje na wygląd całej kuchni.

Chleb i ciastka powinny być przechowywane w odpowiednich pojemnikach, wszystkie dodatkowe naczynia powinny być odłożone na swoje miejsce, a cukiernica i solniczka powinny być regularnie czyszczone. To nie zajmie dużo czasu, a da natychmiastowy rezultat.

6. Gąbki i ścierki

6. Gąbki i ścierki

Są one nieodzowną częścią każdej kuchni. Gąbki najlepiej przechowywać na specjalnej podstawce, dopasowanej do wystroju kuchni. Powinniśmy je wymieniać średnio raz na tydzień. Ścierki muszą być pozostawione do wyschnięcia, ale nie wieszaj ich na kranie. Po pierwsze, wygląda to okropnie, a po drugie, może doprowadzić do tworzenia się plamek rdzy.

7. Kuchenne tekstylia

7. Kuchenne tekstylia

Przyjrzyj się kuchennym fartuchom i rękawicom. Jeżeli są one pokryte tłustymi plamami, które nie dają się odeprać, czas wyrzucić je do kosza i sprawić sobie nowe, świeże egzemplarze. Zyska na tym wystrój całej kuchni.

8. Kuchenne okna

8. Kuchenne okna

Spraw by kuchenne okna wyglądały stylowo. Zabierz z parapetu wszystkie zbędne rzeczy, takie jak długopisy, książki, czy ładowarki. Jeśli chcesz ustawić tam roślinę, upewnij się, że nie wymaga ona regularnego podlewania. W przeciwnym razie, wilgoć może przyciągnąć muchy.

9. Świeże powietrze

9. Świeże powietrze

Wietrz kuchnię tak często jak to możliwe, szczególnie podczas gotowania. W trakcie przyrządzania owoców morza lub smażenia na odkrytej patelni, zamknij drzwi od kuchni i otwórz okno. Świeże powietrze to nie tylko kwestia czystości, ale także twojego zdrowia.

Źródło: brightside.me