8 popularnych rzeczy, które powodują więcej szkody niż pożytku

Coraz więcej osób zaczyna dbać o swoje zdrowie i ekologię. Dzięki temu w naszym życiu pojawiło się wiele nowych przydatnych rzeczy i nawyków. Na przykład, takie rzeczy jak regularne odtruwanie organizmu i noszenie sztucznej skóry stały się obecnie dość popularne. Ale czy wszystkie te nowości są naprawdę tak przydatne, jak nam się wydaje?

8 popularnych rzeczy, które powodują więcej szkody niż pożytku

Diety oczyszczające

Detoks (lub detoksykacja) to szeroko rozpowszechniony rodzaj krótkoterminowej diety, której celem jest ostatecznie usunięcie toksyn z organizmu. Brzmi obiecująco, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wiele celebrytów stosuje tę dietę. Ale chodzi o to, że sam organizm jest ekspertem w  walce ze szkodliwymi substancjami i tak naprawdę nie potrzebuje dodatkowej pomocy z zewnątrz. Co więcej, korzyści z detoksykacji nie zostały udowodnione naukowo.

Wiele diet detoksykacyjnych obejmuje duże ilości miękkich pokarmów, takich jak tłuczone ziemniaki, koktajle i koktajle detoksykacyjne, podczas gdy nasz układ pokarmowy potrzebuje błonnika do normalnego funkcjonowania. Przez  ograniczenie spożycia błonnika, możemy ingerować w nasze ciała. Co więcej, takie diety mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do różnych  problemów zdrowotnych , takich jak niebezpiecznie niski poziom cukru we krwi. Dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety detoksykacyjnej skonsultuj się z lekarzem.

Zdrowe batony białkowe

Wielu dietetyków i trenerów fitness zaleca zastąpienie batoników organicznych batonami białkowymi, które nie zawierają glutenu. Jednak niektóre batony proteinowe zawierają tyle samo (jeśli nie więcej) cukru niż typowe cukierki. Dlatego zawsze powinieneś czytać o składzie batonu, w przeciwnym razie ryzykujesz połknięcie dużej porcji cukru i innych szkodliwych składników , takich jak tłuszcze nasycone, zamiast zdrowej przekąski.

Nadmierne zużycie wody

Ciągle słyszymy, że powinniśmy spożywać więcej wody. Jednak nadmierne spożycie wody, podobnie jak picie jej w minimalnych ilościach, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych . Jednym z głównych problemów, które mogą się pojawić, jest  hiponatremia , czyli niski poziom sodu we krwi. Występuje, gdy organizm zużywa więcej wody, niż mogą przetworzyć nerki.

I chociaż wielu dietetyków zaleca picie 0,5 - 0,7 galona wody, należy pamiętać, że nie ma dokładnej formuły dla każdego - zależy to od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej itp.

Produkty z węglem aktywnym

Trend produktów zawierających węgiel aktywowany zaczął zyskiwać na popularności kilka lat temu. Jednak ten rodzaj żywności nie tylko nie jest zdrowy, ale w rzeczywistości jest niebezpieczny. Dzieje się tak, ponieważ węgiel aktywny usuwa z organizmu szkodliwe substancje, wpływając niekorzystnie na mikroflorę jelitową poprzez swoje działanie absorbujące. Dodatkowo taki węgiel z czasem obniża skuteczność medycyny, co oznacza, że ​​zamiast korzyści otrzymujemy krzywdę.

Musimy zrozumieć, że węgiel drzewny tylko oczyszcza jelita i jest bezużyteczny w walce ze szkodliwymi substancjami nagromadzonymi przez lata w innych częściach ciała.

Odświeżacze powietrza

Większość odświeżaczy powietrza zawiera lotne związki organiczne, takie jak etery, alkohol, limonen i formaldehyd. Wszystkie one negatywnie wpływają na nasze zdrowie, od zwiększania ryzyka zachorowania na astmę u dzieci po bóle głowy i alergie. Dlatego naturalne wietrzenie pomieszczenia jest o wiele lepszą opcją niż używanie odświeżaczy powietrza.

Kubki papierowe zamiast plastikowych

Dziś, w związku z szybko rosnącym problemem odpadów z tworzyw sztucznych, coraz więcej osób wybiera papierowe kubki i talerze zamiast plastikowych. Jednak takie podejście również kryje w sobie pewne niebezpieczeństwa. Każdego roku wycina się 6,5 miliona drzew , aby wyprodukować filiżanki do kawy, a zużyta na to energia wystarczyłaby do zasilania 54 000 domów rocznie. Ponadto kubki papierowe pokryte są folią polietylenową, przez co nie nadają się do dalszego recyklingu.

Kosmetyki naturalne

Chociaż większości z nas kosmetyki naturalne kojarzą się z przyjaznością dla środowiska i niezawodnością, takie produkty mogą bardzo zaszkodzić zdrowiu. Dzieje się tak, ponieważ większość krajów nie reguluje terminu „naturalny” i często pod tą etykietą sprzedajemy kosmetyki zawierające niebezpieczne składniki syntetyczne i toksyczne chemikalia bogate w metale ciężkie.

Jeśli chcesz kupić prawdziwie naturalne i zdrowe kosmetyki, zwróć uwagę na przedmioty z symbolem „organicznych”. Takie produkty podlegają ściślejszej kontroli i gwarantujemy, że są wolne od szkodliwych substancji i związków. Jednocześnie nie zapominaj, że nawet te produkty mogą zawierać naturalne alergeny, więc upewnij się, że dokładnie zbadałeś ich skład.

Sztuczna skóra

Obecnie coraz więcej marek rezygnuje ze skóry naturalnej, preferując  sztuczną skórę . Chociaż do produkcji tych ostatnich nie używa się produktów pochodzenia zwierzęcego, sztuczna skóra nadal może szkodzić środowisku bardziej niż prawdziwa skóra.

Sztuczna skóra jest w rzeczywistości wykonana z tworzywa sztucznego, a zakłady ją produkujące emitują do środowiska duże ilości toksycznych odpadów. Co więcej, ubrania wykonane ze sztucznej skóry nie wytrzymują zbyt długo iw większości przypadków nie nadają się do recyklingu.

źródło:brightside.me