8 historii owianych tajemnicą, nad którymi naukowcy głowią się od wielu lat

Dotarliśmy na księżyc 50 lat temu, lecz bez względu na to jak zaawansowany jest dzisiejszy świat, niektóre tajemnice wciąż pozostają niewyjaśnione, mimo starań ekspertów. Pozostałości dawnych cywilizacji do dziś zdumiewają archeologów, historyków, fizyków, i chemików.

8 historii owianych tajemnicą, nad którymi naukowcy głowią się od wielu lat
Oto 8 historii, które od wielu lat pozostają tajemnicą:

1. Co znajduje się poniżej ucha sfinksa?

1. Co znajduje się poniżej ucha sfinksa?

Kamień blokujący dziurę tuż pod uchem egipskiego sfinksa. Co znajduje się wewnątrz?

Archeologowie wciąż szukają odpowiedzi na to pytanie. Pewien rosyjski mężczyzna twierdzi, że za kamieniem kryje się coś przełomowego. Upiera się on, że w zeszłym życiu był żołnierzem żyjącym na Marsie, i odwiedził Egipt w tamtym czasie. Miał dowiedzieć się, że rzecz schowana pod uchem sfinksa ma zostać odkryta, a jej ujawnienie zmieniłoby naszą planetę na zawsze.

Choć raczej żaden naukowiec nie potraktuje powyższej historii poważnie, fakty są takie, że do dziś nie udało się dostać do wnętrza sfinksa z powodu licznych wewnętrznych blokad i podtopień. Co ciekawe, powyższa ilustracja z 19 wieku pokazuje ludzi wychodzących z głowy monumentu, co mogłoby wskazywać na drugie wyjście.

2. Starożytny „CD-Rom,” którego nikt nie potrafi rozszyfrować

2. Starożytny „CD-Rom,” którego nikt nie potrafi rozszyfrować

Dysk z Fajstos to gliniany dysk o średnicy około 16 cm, datowany na okres między 1650 a 1600 rokiem p.n.e. Został odnaleziony w ruinach pałacu z czasów kultury minojskiej w Fajstos.

Jest on obustronnie pokryty ciągiem ideogramów, których znaczenie do dziś pozostaje niejasne. Jakiś czas temu, grupa ekspertów doszła do wniosku, że na dysku pojawiają się słowa związane z „macierzyństwem,” i „boginią.” Wierzą oni, że na dysku zapisana została modlitwa do nieokreślonej bogini, lecz pełna treść i jednoznaczne znaczenie tekstu pozostają tajemnicą.

3. Tureckie mięsożerne sarkofagi

3. Tureckie mięsożerne sarkofagi

Te tureckie sarkofagi znajdują się w starożytnym mieście Assos. Posiadają one niezwykłą zdolność: są w stanie całkowicie rozkładać zwłoki w niewiarygodnie szybkim tempie. Zwykle potrzeba do tego 50-200 lat, podczas gdy liczące sobie ponad 2,500 lat sarkofagi z Assos robią to w około 40 dni.

Naukowcy wierzą, że czynnikiem decydującym o tym zjawisku jest nienaturalnie wysokie stężenie aluminium w grobowcach, lecz jest to tylko teoria.

4. Kokaina i tytoń w egipskich mumiach, sugerujące, że Egipcjanie kontaktowali się z Ameryką

4. Kokaina i tytoń w egipskich mumiach, sugerujące, że Egipcjanie kontaktowali się z Ameryką

Podczas analizy mumii egipskiego faraona Ramzesa II, naukowcy odkryli w jej wnętrznościach ślady tytoniu, liści koki, i haszyszu. Niedługo potem przeanalizowano inne mumie, w których również odkryto te substancje.

Jako że wszystkie te rośliny wywodzą się z Ameryki, to odkrycie zdumiało ekspertów. Czy to Egipcjanie odkryli Amerykę? Niektórzy wierzą, że byli to Wikingowie, inni, że Chińczycy. Rezultaty analizy mumii zasiały jednak kolejne ziarno niepewności.

5. Idealnie kuliste kamienie z Kostaryki

5. Idealnie kuliste kamienie z Kostaryki

Są znane jako „Las Bolas,” czyli „kule,” a ich historia sięga 15 wieków wstecz. Archeologowie zgadzają się, że kule są dziełem ludu Diquis, cywilizacji, która wyginęła jeszcze przed hiszpańskimi podbojami.

Mają one średnicę od 10 do 257 cm, i ważą ponad 16 ton. Zostały one wyrzeźbione i rozsiane po Kostaryce na przestrzeni tysiąca lat. Mimo że naukowcy wiedzą kto je stworzył, powód i cel ich istnienia pozostaje nieznany.

6. Manuskrypt napisany za pomocą niemożliwego do złamania kodu

6. Manuskrypt napisany za pomocą niemożliwego do złamania kodu

Manuskrypt Wojnicza to szesnastowieczna księga napisana we Włoszech w epoce renesansu. Problem polega na tym, że nikt nie jest w stanie rozszyfrować jej treści. Została ona napisana kodem, którego nie byli w stanie złamać nawet szyfranci z czasów pierwszej i drugiej wojny światowej. Księga zawdzięcza nazwę swojemu odkrywcy, polskiemu antykwariuszowi, Michałowi Wojniczowi.

7. Puma Punku

7. Puma Punku

Puma Punku to część kompleksu świątynnego, a zarazem jeden z elementów największego ośrodka kultury andyjskiej z okresu regionalnego, Tiahuanaco. Tajemnica Puma Punku leży w skomplikowanym projekcie monolitów przypominających przestrzenne puzzle. Do wykonania tej struktury konieczna była wiedza z zakresu geometrii wykreślnej, której ówcześni mieszkańcy Boliwii po prostu nie mogli posiadać.

8. Starożytna mapa skarbów

8. Starożytna mapa skarbów

Na powyższym zdjęciu widzimy miedziany zwój znaleziony w grocie Morza Martwego, który ma rzekomo prowadzić do starożytnych żydowskich skarbów. Sam zwój jest mapą skarbów wskazującą miejsca, w których ukryto złote i srebrne przedmioty. Niektórzy eksperci wierzą, że prowadzi ona do skarbów Drugiej Świątyni, najważniejszej świątyni Izraelitów, zniszczonej w 70 roku n.e.

Choć badaczom udało się odszyfrować wiele fragmentów mapy, precyzja jej wskazówek sprawia, że odnalezienie skarbu jest niemożliwe, gdyż wiele z punktów zaznaczonych na mapie zostało zniszczonych lub przysypanych przez piaski.

Źródło: brightside.me