8 błędów w wychowaniu naszych dzieci, które popełniamy za często

Bycie rodzicem często nazywane jest najtrudniejszą z prac. Podobnie jak w każdej innej pracy, istnieje tu miejsce na błędy. Wszyscy je popełniamy, ale gdy w grę wchodzą nasze dzieci, stawka jest wysoka. Niewłaściwe zachowanie czy dawanie złego przykładu może mieć negatywny wpływ na ich późniejsze życie. Aby upewnić się, że nie wyrządzasz dziecku nieświadomie krzywdy, zobacz jakich błędów powinnaś się wystrzegać.

8 błędów w wychowaniu naszych dzieci, które popełniamy za często

1. Podejmowanie decyzji za dziecko

1. Podejmowanie decyzji za dziecko

Dawanie dziecku możliwości podejmowanie własnych decyzji i wyborów może być kluczowe dla ich komfortu psychicznego. Gdy nie mamy kontroli nad swoim życiem, cierpimy przez stres i niepewność. Postaraj się nie narzucać dziecku ograniczonych wyborów. Zamiast tego, zachęć je do samodzielnej inicjatywy.

2. Krytyka i porównania

Zbyt krytyczne podejście wobec dziecka może poważnie odbić się na jego samoocenie i charakterze, sprawiając, że nie będzie ono w stanie czerpać radości ze swoich osiągnięć. Rodzice powinni unikać wyrażeń w stylu „Dlaczego jesteś tak...” i „Dlaczego nie możesz być taki jak...”

3. Niepozwalanie na błędy

3. Niepozwalanie na błędy

Nie bez powodu mówi się, że człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach. Jeśli próbujemy uchronić dziecko od każdej pomyłki i złej decyzji, odbieramy mu możliwość nauczenia się jak wyciągać prawidłowe wnioski.

4. Za mało słuchania

Umiejętność słuchania swojego dziecka to jeden z najważniejszych aspektów bycia rodzicem. Każdy człowiek zmaga się z rozterkami i problemami, a dzieci nie są tu wyjątkiem. Nie bagatelizuj ich zmartwień – zamiast tego, pokaż, że w trudnej chwili jesteś gotowa służyć wsparciem i radą. Dzięki temu, twoje dziecko od małego nauczy się, że problemów nie powinno się dusić w sobie.

5. Pozwalanie dziecku na unikanie odpowiedzialności

5. Pozwalanie dziecku na unikanie odpowiedzialności

Niektórzy rodzice wierzą, że dzieciństwo powinno polegać wyłącznie na zabawie i beztrosce. W rzeczywistości, od małego powinniśmy stopniowo przyzwyczajać dzieci do obowiązków i odpowiedzialności, aby potrafiły sobie z nimi radzić w późniejszych latach.

6. Przymykanie oka na problemy z nauką

Złe oceny i problemy z zachowaniem w szkole nie zawsze są skutkiem lenistwa czy braku motywacji. Problemy z procesami poznawczymi i pamięcią mogą mieć podłoże psychologiczne. Zdecydowanie nie powinno się ich ignorować.

7. Oczekiwanie perfekcji

7. Oczekiwanie perfekcji

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka i ma wobec niego oczekiwania. Ważne jednak, by nasze oczekiwania pozostały w sferze zdrowego rozsądku. Dziecko nie może być najlepsze we wszystkim co robi. Zamiast nakładania na nie presji i nierealistycznych oczekiwań, skup się na jego osiągnięciach i pomóż w doskonaleniu umiejętności.

8. Wyręczanie dziecka w sytuacji, w której może ono poradzić sobie samodzielnie

8. Wyręczanie dziecka w sytuacji, w której może ono poradzić sobie samodzielnie

Pozwalanie dziecku wykonywać pewne czynności samodzielnie rozwija jego niezależność i zdolność podejmowania decyzji. Jeśli łapiesz się na ciągłym wyręczaniu swojej pociechy, wypróbuj następującą metodę:

  • Zapisuj wszystkie rzeczy, które robisz dla dziecka w ciągu tygodnia.

  • Na koniec tygodnia przejrzyj listę. Wykreśl pozycje, z którymi dziecko jest w stanie dać sobie radę samemu, i przestań je wyręczać.

  • Zakreśl rzeczy, które dziecko jest w stanie wykonać jedynie częściowo, i pozwól mu zajmować się tą częścią.

  • Kontynuuj pomaganie dziecku we wszystkich pozostałych czynnościach.

Źródło:  medium.com