7 roślin, które utrzymają szkodniki poza twoim ogrodem, i 7 roślin, które przyciągną zapylacze

Wiosna to czas sadzenia i sadzenia. Jeśli zwykle zbierasz rośliny i kwiaty do ogrodu intuicyjnie lub według koloru, kształtu i wielkości, być może w tym roku możesz spróbować nieco zmienić swoje podejście. Tym razem wybierz rośliny na podstawie tego, czy mogą odpychać szkodniki lub przyciągać zapylacze. Ten sposób ogrodnictwa pomoże Ci rozwiązać 2 problemy na raz, zapobiegając paskudnym robakom z dala od ogrodu i zbierając więcej plonów dzięki zapylaczom.

7 roślin, które utrzymają szkodniki poza twoim ogrodem, i 7 roślin, które przyciągną zapylacze

Rośliny odpychające szkodniki

1. Mięta

Mięta preferuje przepuszczalną, ale wilgotną ziemię, toleruje cień i wymaga minimalnej pielęgnacji. Mięta to roślina, którą kochamy dzięki mocnemu zapachowi. Ale niektóre zwierzęta i robaki po prostu nie znoszą zapachu mięty i możemy wykorzystać tę funkcję na naszą korzyść.

Może odeprzeć mrówki , komary , ślimaki , ślimaki i myszy .

2. Petunia

Petunie mogą rosnąć w półcieniu i muszą być chronione przed wiatrem. Upewnij się, że rośliny te mają między sobą odległość 1 stopy. Petunie są jednymi z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych - są piękne i jasne, a także mają dodatkową zaletę: mogą odpychać paskudne robaki.

Może odstraszać koniki polne , mszyce , hornwormy i chrząszcze szparagów .

3. Chryzantema

Planując klomb, pamiętaj, że chryzantemy potrzebują miejsca: w większości rosną do wysokości i szerokości od 1 stopy do 3 stóp. Te kwiaty uwielbiają przebywać na słońcu, dobrze przepuszczalne i w równomiernie wilgotnej glebie.

Może odeprzeć mrówki , kleszcze , wszy , przędziorków i srebrne ryby .

4. Lawenda

Lawenda to kolejna duża roślina, która potrzebuje miejsca, więc upewnij się, że sadzisz nasiona w odległości od 2 stóp do 3 stóp. Lawenda nie lubi mokrej, źle osuszonej gleby, ale może rosnąć w złej glebie. Istnieje wiele sposobów stosowania lawendy w domu, a także może odstraszyć niektóre szkodniki.

Może odstraszyć muchy domowe , ćmy i pchły .

5. Nagietek

Nagietki z pewnością dodadzą Twojemu ogrodowi blasku i radości. Oni kochają słońce i odżywcze, dobrze odsączone gleby. Oprócz odstraszania niektórych szkodników, nagietki przyciągają „dobre” owady, takie jak muchołówki, które pomagają kontrolować populację mszyc.

Może odeprzeć chrząszcze szparagów i hornworm pomidorowy .

6. Bazylia

Bazylia jest jedną z najpopularniejszych roślin w kuchni i dodaje wielu zapachów i smaku do naszych ulubionych potraw. Możesz uprawiać bazylię w łóżkach warzywnych lub sadzić ją w doniczkach lub pojemnikach i umieszczać w ogrodzie. Wybierz miejsce z mgłą i dobrze osuszoną ziemią.

Może odstraszać komary , jaja komarów i muchy domowe .

7. Geranium

Te kwiaty są znane jako klasyki ogrodowe. Sadzić pelargonie w doniczkach z otworami spustowymi. Użyj dobrze przepuszczalnej mieszanki gleby doniczkowej i umieść ich doniczki tam, gdzie dostaną 4-6 godzin światła słonecznego.

Może odstraszać japońskie chrząszcze , komary , koniki polne i robaki kukurydziane .

Rośliny, które przyciągają zapylacze

1. Rocky Mountain Bee Plant

Te piękne różowe kwiaty uwielbiają suchą, przepuszczalną, piaszczystą glebę i pełne słońce. Są dość łatwe w uprawie i nie wymagają wiele opieki. Najlepszą rzeczą w tych kwiatach, oprócz ich niesamowitego zapachu, jest to, że mogą przyciągnąć wielu zapylaczy do Twojego ogrodu.

Może przyciągać pszczoły , osy , motyle i kolibry .

2. Wiciokrzew

Kwiaty wiciokrzewu mają różnorodne kolory od żółtego do czerwonego, a ich słodki zapach może zmienić Twój ogród w prawdziwy raj. Oni wolą pełne słońce i dobrze przepuszczalnej gleby i rośnie najlepiej z jakimś wsparciem niczym krata lub ogrodzenia.

Może przyciągać kolibry i ćmy jastrzębie .

3. Lawenda

W naszym artykule dwukrotnie dodaliśmy lawendę, ponieważ oprócz odstraszania szkodników może przyciągać również „dobre” owady do Twojego ogrodu.

Może przyciągać pszczoły miodne i motyle .

4. Krwawnik pospolity

Jeśli chcesz mieć wiele pięknych kwiatów wokół krwawnika, posadzić je w miejscu, które staje się pełna słońca w dobrze odsączone gleby. Wybierz średnią lub słabą glebę, aby rośliny nie rosły zbyt wysoko.

Może przyciągać motyle i pszczoły .

5. Słonecznik

Sadzić słoneczniki w miejscu, w którym mogą uzyskać 6-8 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Rośliny te preferują luźną i dobrze przepuszczalną glebę i są w większości odporne na suszę.

Może przyciągać pszczoły i ptaki .

6. Gaillardia

Te wspaniałe, często 2-tonowe kwiaty preferują suche i słoneczne miejsca i nie lubią ciężkiej, mokrej gleby. Galardie, czyli koce, mogą kwitnąć do końca sezonu, dlatego warto je włączyć do klombów.

Może przyciągać motyle , pszczoły i ćmy .

7. Łubin

Łubin lubi przepuszczalną glebę i słoneczne miejsca. Oni mogą tolerować trochę cienia, ale w tym przypadku, to daje mniej kwiatów. Z czasem łubin może podnieść żyzność gleby.

Może przyciągać motyle .