6 nazw światowych marek, za których powstaniem kryją się nietypowe historie

Kreatywność i prostota najbardziej popularnych marek na świecie sprawia, że są błyskawicznie rozpoznawalne i zapadają w pamięć. Przekazują odbiorcy dokładnie to co chcą. Początki niektórych z nich są jednak ciekawsze niż myślisz.

6 nazw światowych marek, za których powstaniem kryją się nietypowe historie

1. Pepsi, napój na niestrawność

1. Pepsi, napój na niestrawność

Aptekarz Caleb Bradham przygotowywał i sprzedawał w swojej aptece preparat na niestrawność zawierający cukier, karmel, wodę, olejek cytrynowy, orzechy kola, i gałkę muszkatołową. Napój znany wówczas jako Brad's Drink stał się tak popularny, że Bradham postanowił zmienić jego nazwę na bardziej atrakcyjną. Inspirując się medyczną nazwą niestrawności, czyli dyspepsją, a także orzechem kola, będącym jednym ze składników, wymyślił nazwę Pepsi-Cola.

2. Google, literówka

2. Google, literówka

Największa wyszukiwarka na świecie stała się też jedną z najbardziej znaczących marek, kontrolującą wiele innych gigantów technologii. Założyciele Google, Larry Page i Sergey Brin od początku zdawali sobie sprawę z potencjału ich dzieła, i zamierzali nazwać je „googol,” nawiązując do liczby oznaczającej jedynkę i sto zer w zapisie dziesiętnym – ogromną, ale nie nieskończoną. Larry popełnij jednak błąd w zapisie, i tak, „googol” został zarejestrowany jako „google.”

3. McDonald's wynalazcy fast food

3. McDonald's wynalazcy fast food

Przedsiębiorca Ray Kroc był odpowiedzialny za początkowy rozwój marki, ale jej oryginalna nazwa pochodzi od nazwisk wynalazców konceptu „fast food,” Maurice „Mac” i Richarda „Dicka” McDonald. Już przed 1940 rokiem posiadali oni własną restaurację, ale po zakończeniu wojny postanowili wypróbować nowy system mający na celu zmniejszenie czasu oczekiwania na posiłek. Tak narodził się pierwszy McDonald's.

4. IKEA, skandynawska enigma

4. IKEA, skandynawska enigma

Założona w 1943 roku przez 17-latka, i będąca początkowo sklepem wielobranżowym IKEA z czasem przerodziła się w ogólnoświatowy symbol szwedzkiej kreatywności. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z pochodzenia nazwy sieci. Jest ona akronimem będącym połączeniem pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela: Ingvara Kamprada, farmy na której się wychował: Elmtaryd, i miasta w południowej Szwecji, w którym się znajdowała: Agunnaryd.

5. Zara, inspiracja filmem

5. Zara, inspiracja filmem

Gdy magnat Amancio Ortega chciał nazwać swoją firmę odzieżową, początkowo myślał nad nazwą „Zorba,” nawiązującą do „Greka Zorby” filmu z 1964 roku. Jednak, niedługo przed otwarciem w 1975 roku, Ortega zdał sobie sprawę, że w pobliżu znajduje się bar o dokładnie takiej nazwie. Przedsiębiorca postanowił więc wprowadzić pewne zmiany w nazwie, które przełożyły się na stworzenie jednej z najbardziej znanych marek na świecie.

6. Starbucks, literacki żeglarz

6. Starbucks, literacki żeglarz

Historia sławnej sieci kawiarni ma bliski związek z morzem. Pierwszy sklep otwarto w Seattle, mieście portowym, a logo Starbucks to syrenka o dwóch ogonach. Sama nazwa także utrzymana jest w tej konwencji. Założyciele firmy to Jerry Baldwin, Zev Siegel, i Gordon Bowker. Pierwsza dwójka to nauczyciele, trzeci był pisarzem. Podczas rozmyślania nad nazwą swojej nowej firmy, jeden z mężczyzn znalazł starą mapę z miasteczkiem górniczym „Starbo.” Bowker natychmiast skojarzył to słowo ze Starbuckiem, pierwszym oficerem na pokładzie Pequod, statku z powieści „Moby Dick.” Po dodaniu „s” nazwa była gotowa.

Źródło: brightside.me