5 sztuczek z sodą oczyszczoną, których możesz użyć, aby zadbać o swój ogród

Soda oczyszczona to jeden z tych często ignorowanych potężnych sprzymierzeńców, których każdy ma w domu: używamy jej do czyszczenia, dezynfekcji żywności, a nawet do celów estetycznych, ale możemy nią też zadbać o ogród.

5 sztuczek z sodą oczyszczoną, których możesz użyć, aby zadbać o swój ogród

1. Zwalcza grzyby w sposób ekologiczny.

Soda oczyszczona w połączeniu z mydłem i wodą może pomóc w zapobieganiu infekcjom grzybiczym niektórych rodzajów roślin, krzewów i drzew owocowych. Wystarczy spryskać roślinę roztworem, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się. Musisz jednak pamiętać, że skoro mówimy o produkcie naturalnym, efekty mogą być zauważone dłużej niż w przypadku stosowania chemikaliów. Kolejne zalecenie: uważnie obserwuj reakcję każdej rośliny, ponieważ nadmierne opryskiwanie może je uszkodzić .

2. Zmniejsza obecność irytujących mszyc.

Mszyce to jedno z tych małych zwierzątek, których na pewno nie chcemy w naszym ogrodzie. Mszyce uwielbiają zjadać delikatne łodygi roślin, a przy tym wydalają słodką lepką substancję, która przyciąga mrówki i powoduje pojawienie się czarnego grzyba. Ten grzyb wpływa na proces fotosyntezy, więc jest to rodzaj choroby dla Twojej rośliny. Kiedy tak się dzieje, nowe kiełki ulegają deformacji, a roślina traci swoją siłę. Opryskując lub fumigując swój sad lub ogród sodą oczyszczoną i mydłem, z większym prawdopodobieństwem powstrzymamy te owady i unikniemy bólu związanego z cierpieniem naszych roślin.

3. Odstrasza mrówki.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, soda oczyszczona w połączeniu z mydłem pomaga powstrzymać mszyce i zapobiega niszczeniu roślin przez niektóre rodzaje grzybów. Jeśli dodamy do tego środka inne silniejsze nawozy mineralne, takie jak  mieszanka Viçosa (która jest w zasadzie mieszanką wody, siarczanu miedzi, siarczanu cynku, siarczanu magnezu, kwasu borowego i wapna hydratyzowanego) lub mieszanka Bordeaux (woda, siarczan miedzi, i wapno hydratyzowane), możemy również ograniczyć obecność mrówek. Dzieje się tak, ponieważ inwazja naszego ogrodu lub sadu nie będzie już dla nich atrakcyjna, ponieważ nie będą w stanie znaleźć melasy produkowanej przez mszyce, które mrówki tak lubią.

4. Może być przydatny podczas pomiaru jakości gleby.

Eksperci wiedzą, że zdrowa gleba to taka, która nie jest ani zbyt kwaśna, ani zbyt zasadowa, ponieważ im bardziej neutralne jest pH gleby, tym silniejsze i bardziej wolne od szkodników będą rośliny.

Aby dowiedzieć się, jaką  glebę ma Twój ogród, wystarczy wykonać następujące czynności:

  • Weź czerwoną / fioletową kapustę , posiekaj ją i wlej do wrzącej wody destylowanej.
  • Pozwól mu moczyć się przez 10 minut, a następnie odcedź. Powstała purpurowa woda ma neutralne pH.
  • Wlać trochę wody z kapusty do 2 oddzielnych filiżanek: do jednego z nich dodać ocet (woda zabarwi się na ciemnoróżowo ze względu na kwasowość), a do drugiego sodę oczyszczoną (zmieni kolor na niebieski lub zielony ze względu na zasadowość) . To są kolory „kontrolne”.
  • W osobnych pojemnikach wlej trochę wody z kapusty i jedną lub dwie łyżki ziemi, którą chcesz przetestować. Poczekaj 30 minut.

Jeśli woda zmieni kolor na różowy, gleba jest kwaśna. Jeśli zmieni kolor na niebieski lub zielony, ma odczyn zasadowy. Jeśli pozostanie fioletowy, masz idealną glebę!

5. Pomaga uzyskać lepszy kompost.

Wiesz już, że dla roślin najlepsze jest neutralne pH, więc zabierzmy się do pracy nad kompostem! Wypełnij go wszystkimi odpadami organicznymi z kuchni: tekturą, pokruszonymi kamieniami, kościami, rozdrobnionymi resztkami przycinania ... I zadbaj o dobrą wentylację. Pamiętasz, co wyjaśniliśmy w poprzednim punkcie o tym, jak określić stan powstałej gleby? To narzędzie, które niewątpliwie pomoże Ci założyć zdrowy ogród lub sad.

źródło:brightside.me