10 popularnych warzyw i owoców, które wyglądały kiedyś zupełnie inaczej

Banany i kukurydza w niczym nie przypominały swoich obecnych odmian. Marchew stała się pomarańczowa z powodów politycznych, a arbuzy odrzucały swoim kwaśnym smakiem. Niektóre z warzyw i owoców przeszły długą drogę by móc gościć dziś na naszych stołach i zachwycać smakiem.

10 popularnych warzyw i owoców, które wyglądały kiedyś zupełnie inaczej

1. 1. Oryginalne ogórki były trujące.

1. Oryginalne ogórki były trujące.

Oryginalne ogórki, znane też jako ogórki antylskie, były niejadalne z powodu wysokiej toksyczności. Odmiana którą używamy dziś jest dłuższa i zawiera znacznie większą ilość wody.

2. 2. Bakłażany nie były fioletowe i miały kolce.

2. Bakłażany nie były fioletowe i miały kolce.

Najwcześniejsze bakłażany występowały w różnych kolorach – białym, żółtym, a nawet niebieskim. Nie były one też podłużne, lecz kształtem przypominały bardziej pomidory. Na ich ogonkach znajdowały się małe kolce.

3. 3. Pomidory były niegdyś znane jako „trujące jabłka”.

3. Pomidory były niegdyś znane jako „trujące jabłka”.

W 18 wieku, niektórzy Europejczycy bali się jedzenia pomidorów, zwanych przez nich „trującymi jabłkami”. Powszechnie wierzono, że warzywo to było przyczyną śmierci zamożnych ludzi. Nie było to dalekie od prawdy. Okazało się, że gdy kwaśne pomidory wchodziły w kontakt z powierzchnią  pewterowych talerzy zawierających ołów, kombinacja ta wywoływała zatrucie ołowiem.

4. 4. Marchwi nadano pomarańczowy kolor z powodów politycznych.

4. Marchwi nadano pomarańczowy kolor z powodów politycznych.

Wczesna marchew występowała w białych i fioletowych kolorach. Popularna teoria mówi, że ich obecną barwę zawdzięczamy Holendrom, którzy wyhodowali pomarańczową odmianę marchwi na cześć Wilhelma III Orańskiego.

5. 5. Kukurydza była ledwo jadalna.

5. Kukurydza była ledwo jadalna.

Kukurydza wywodzi się od meksykańskiej trawy o nazwie teosinte, której twardość i niewielki rozmiar sprawiały, że była ona ledwie zdatna do jedzenia czy przetwarzania. Dzięki sztucznej selekcji i udomowieniu, kukurydza stała się znacznie większa, łatwiejsza do hodowli, i przydatna w sztuce kulinarnej.

6. 6. Banany zawierały nasiona.

6. Banany zawierały nasiona.

Dzikie banany były twarde i zawierały duże nasiona. Odmiana, którą znamy obecnie, pochodzi ze skrzyżowania dwóch osobnych rodzajów dzikich bananów. Zapewniło to większą ilość składników odżywczych, wyeliminowanie nasion, a także lepszy smak.

7. 7. Jabłka były malutkie.

7. Jabłka były malutkie.

Pierwotne jabłka były bardzo niewielkimi owocami. Co ciekawe, pojedyncza jabłoń mogła zawierać jabłka o różnych kolorach, rozmiarach, a nawet smaku. Około 4 tysiące lat temu, jabłonie zostały udomowione i zaczęto hodować je z zamiarem zwiększenia rozmiaru owoców i poprawy ich smaku.

8. 8. Awokado były mniejsze i zawierały większą pestkę.

8. Awokado były mniejsze i zawierały większą pestkę.

Pestka dzikiego awokado zajmowała prawie całe wnętrze owocu. Jego zewnętrzna skórka była też bardzo twarda. Jedna sztuka dzisiejszego awokado zapewnia porównywalną ilość miąższu do 10 sztuk dzikiej odmiany tego owocu.

9. 9. Brzoskwinie i wiśnie miały taki sam rozmiar.

9. Brzoskwinie i wiśnie miały taki sam rozmiar.

Choć dziś znamy je pod postacią dużych i soczystych owoców, dawne brzoskwinie przypominały rozmiarem wiśnie. Pierwszym krajem, który udomowił dzikie brzoskwinie były starożytne Chiny. Po tysiącach lat sztucznej selekcji, brzoskwinie osiągnęły smak i rozmiar, który znamy obecnie.

10. 10. Arbuzy miały bardzo gorzki smak.

10. Arbuzy miały bardzo gorzki smak.

Arbuzy wywodzą się z Egiptu. Pierwsze wzmianki na temat tego owocu datuje się na 5 tysięcy lat. W tamtym okresie, arbuzy były bardzo małe i niewiarygodnie gorzkie. Zawierały też niewielką ilość miąższu i większą ilość nasion. Podobnie jak w przypadku innych owoców, lata starannej selekcji pozwoliły na znaczne zwiększenie rozmiaru, poprawę smaku i zmniejszenie ilości pestek w arbuzie.

Źródło: brightside.me